Hot!

TEST




În fiecare an, în cadrul unui eveniment numit "Concursul de Eleganta Sinaia", organizat de Retromobil Club România sub Înaltul Patronaj al Majestăţii Sale Regele Mihai I al României, românii se intersectează, voit sau din întâmplare, cu eleganţa… vestimentară (puţin) şi auto.

Mie mi se pare fantastic acest eveniment din două motive: 1. Îmi plac automobilele elegante, pentru că am gusturi bune; Și 2. Am ocazia să le aud şi să le văd în mişcare; să văd cum se chinuie şoferii să le manevreze pe aleile înguste ale Castelului Peleş.


Ideea este că un numar (mic, ce-i drept) de exemplare faine de automobile clasice din România şi din ţările învecinate, se adună pe domeniul Castelului Peleş, strălucesc frumos, primesc premii şi rămân imortalizate în fotografii alături de oameni, copii şi chiar animale de companie. Asta este partea care pe mine, ca entuziast auto, mă cam deranjează. Desfăşurându-se într-un punct turistic foarte vizitat, la Concursul de Eleganta Sinaia participă tot soiul de oameni; De la turişti asiatici, adolescenţi americani şi pensionari germani, până la familii de români veniţi din judeţe îndepărtate să viziteze castelul, obosiţi de copii lor hiperactivi.


Automobilele, în schimb, au fost pe gustul oricărui connoisseur. Un Oldsmobile de pe vremea când volanul era mai degrabă un ghidon cu o singură bară, maşini din epoca gangsterilor, cu "praguri", maşini cu şolduri curbate şi zâmbete din '50 - '60 şi chiar câteva din nebunii ani '80 - un Ferrari 328 GTS (care sună exact atât de bine pe cât crezi) şi un arhetipal 911 Turbo. A participat şi un Messerschmit KR200 cabriolet care, evident, a făcut senzaţie. Maşinile tip "bulă" au acest efect.


Puteau oare lipsi automobile româneşti!? Bineînțeles că nu. Pe lângă clişeele Dacia, fie ele preparate pentru "rally", a fost prezent şi un Oltcit Club, sau cum s-o mai numi, foarte fain restaurat. Dar, deşi mi-a plăcut, era o prezență puţin penibilă în cadrul unui "Concurs de Eleganta", printre Kaiser Darrin, Alfa Romeo Giulia SS, Mercedes-Benz 190 SL sau Rolls Royce Silver Dawn.


Șoc şi groază! Nu înţeleg, nu pricep ceva... Au fost și maşini sovietice. GAZ, Volga...
Chiar dacă nu au participat, au fost oricum expuse într-o zonă separată.

Tot separat, au mai fost expuse şi modelele mai puţin elegante dar legendare, cum ar fi un Mini Clubman, din vremurile când Mini era în ghiveciul de legume Brittish Leyland, multe Mercedes-Benz din anii '70 şi '80, Fiat-uri, câteva Opel, VW Broscuţe, şi alte "aiureli".



0 comments:

Post a Comment