Cu mulţi ani în urmă, am renunţat la ideea cum că Toyota ar fi constructor de automobile...
Ani la rând au scos caserole după caserole, cu absolut nimic interesant înăuntru. Mijloace de transport lipsite de sare şi piper, mai ceva ca mâncarea servită la cantina unui dispensar. Un terci hrănitor, bun din anumite puncte de vedere, dar scârbos odată trântit în farfurie de un polonic mânjit cu designul unor automobile monovolumice.
Şi mai rău era că toată lumea mânca terciul ăla cu furculiţa şi cuţitul, ceea ce i-a determinat pe cei din conducerea gigantului să creadă că bucătarii lor prepară o adevărată artă culinară: Auris, Yaris, Avensis, Corolla, Aygo, RAV4 şi Prius cu toate cele trei mese ale sale. Bleah!
Şi vorbesc acum de Europa, pentru că doar dacă m-aş gândi la modelele disponibile pentru SUA sau cele JDM, aş face toxiinfecţie alimentară. Instant...
Iniţial, am vrut să compar progeniturile constructorului nipon cu nişte electrocasnice lipsite de ambiţie, care servesc doar în deplasarea din punctul A în punctul B a celor cinci pasageri. Însă nu puteam să explic exact sentimentul ciudat pe care mi-l lăsau aceste mijoace de transport, prin simplul fapt că nu poţi simţi ură, silă sau repulsie faţă de o electrocasnică ce îşi îndeplineşte cu succes sarcinile. Nu poţi simţi nimic, de fapt; Şi nu pot spune acelaşi lucru despre o porţie de terci, sau despre Toyota,
Este foarte ciudat să scrii aşa şi dupasfşljaş jfşkjewkljflkwjelkfjwlekjflkwjeklfjwlekjflkwjeflkjwelkfjlkwejflkjwelkfjlwkejfle
jweklfjlkwejflkwjeklfjwelkjflkwejflkjwlekj
Ţi-ai dat deja seama că vorbesc despre maşina roşie din poze. Se numeşte FT-1 şi, deocamdată, are doar statut de concept. După spusele oficiale, reprezintă direcţia spre care se va îndrepta Toyota în materie de design, constructorul dorind ne pompeze puţin sângele în vene ori de câte ori îl menţionăm.
De ce? Pentru că până şi şeful companiei, Akio Toyoda, s-a săturat de şedinţele în care acţionarii joacă soarta noilor modele la sigur, fără risucri, dând undă verde doar proiectelor bazate pe studii de consum. Aşa că, a dat mână liberă studio-ului de design Calty Toyota din SUA să creeze „ceva” din pură pasiune pentru automobile. Waku-doki.
Ok, poate unii dintre voi nu vor face o corelaţie înte SUA şi pasiunea pură pentru automobile, dar priviţi rezultatul finit. În plus, între America şi Japonia sunt ceva kilometri, iar kilometri aceia se traduc prin linişte, pace şi confidenţialitate.
Oricum, e prea devreme pentru alte teorii şi nu poţi ştii niciodată cu ce ai de-a face când vorbeşti despre un concept. Poate FT-1 este viitoarea Supra. Poate FT-1 este viitorea maşină dezvoltată împreună cu BMW, cu toate că cei de la Toyota neagă acest lucru. Poate este doar un exerciţiu de design conceput pentru Gran Turismo 6 şi nu va avea niciodată un omolog în lumea reală.
De fapt, designul conceptului chiar a fost dezvoltat împreună cu Polyphony Digital, băieţii responsabili pentru seria Gran Turismo, iar asta ne poate indica faptul că FT-1 este unul dintre prototipurile comandate de Sony pentru proiectul Vision Gran Turismo şi nimic mai mult. Asemeni conceptului Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo.
Dar nu te impacienta, ipoteza de mai sus îmi aparţine şi nu explică de ce conceperea ...ăăăă, conceptului a durat doi ani. Şi vorbim aici exclusiv de partea de design.
Îţi dai seama atunci că fiecare linie, fiecare formă şi fiecare element a fost gândit şi răzgândit până la perfecţiune, iar după spusele creatorilor, acest FT-1 a fost conceput să pară sculptat de aer.
Inspiraţia? Nu-i ca şi când Toyota a dus lipsă de maşini sportive de-a lungul istoriei; 2000GT, Celica, Supra, LF-A şi GT86 sunt doar câteva exemple care au stat la baza acestui prototip. Şi, dacă stau să mă holb la „nasul” maşinii, cred că şi un monopost de Formula 1 şi-a lăsat amprenta acolo.
Şi totuşi, maşina nu „emană” un aer retro. Nici măcar cele două umflături pe plafon care te duc cu gândul la Zagato nu par desprinse din cartea de istorie. Cred că cel mai bun lucru al maşini este faptul că te lasă să-i interpretezi designul după bunul plac. Aât la exterior, cât şi la interior.
Cei care vor să creadă ca este de fapt o Supra în revenire, au toate motivele să o facă bazându-se pe design. La fel şi cei care cred că avem aici un pui de LF-A; O interpretare futuristă a legendarei 2000GT? Sigur, de ce nu!? Nissan GT-R? Dodge Viper? Corvette? F12 Berlinetta?
Însă pentu amatorii de cifre şi cei care caută moştenire şi pedigriu sub capotă, vin cu o veste proastă. Absolut niciun detaliu tehnic nu se cunoaşte despre maşină, prin simplu fapt că... nu are detalii tehnice. Există un motor electric ascuns sub caroserie, dar are funcţia de-a manevra maşina pe scenă şi nimic mai mult. Desigur, layout-ul ne-ar indica ceva front mid-engined, dar nu şi numărul de cilindri. Personal, visez la cai verzi pe pereţi şi aş vrea un V10 hibrid.
În fine, deocamdată bucură-te de aceste forme care fac Lexusul din Miniority Report să pară o trăsură din secolul 19. Aşa că, bon appétit!









0 comments:
Post a Comment