Zilele trecute am dat ochii cu un Audi A1 Quattro. Nu este cea mai rară maşină pe care am văzut-o , dar nici nu poate fi trecută cu vederea. Ştiind că este construită în doar 333 de exemplare, ai putea spune că ai şanse mai mari să vezi un Enzo, de pildă. Bineînţeles, asta nu o face nicidecum mai specială, având în vedere că este doar un A1 pe steroizi, dar acum încercam să subliniez nevoia de exclusivitate a oamenilor. Pare-se că asta-i natura umană, iar nevoia de de-a avea lucruri rare, care subliniază individualitatea, coboară tot mai jos în ierarhia lui Maslow.
Chiar şi tu îţi doreşti chestii care să te facă să te simţi special, iar când ştii că din 7 miliarde de oameni, doar tu şi alţi 332 de lunatici aţi plătit peste 40.000 de euro pentru un A1, ar trebui să te simţi foarte, foarte special. Atât de special, încât ar trebui să porţi o cască de protecţie şi vestă de salvare când serveşti ciorbă lă restaurant... Ştii tu, din motive de precauţie; wink, wink. Lăsând gluma, sunt foarte conştient că, într-un final, valoarea acestor maşinii va rămâne destul de ridicată pentru că automobilele rare sunt practic o investiţie, chiar dacă, din păcate, o bună parte sunt cumpărate doar pentru hrăni orgoliul proprietarilor... Dar ce te faci când 333 de exemplare sunt prea multe pentru tine? Ce te faci când te deranjează celelalte 49 de modele MC12 făcute în serie? Ce te faci când ştii că mai sunt doi oameni care se bucură de un Veneno? Păăăăăi.....







0 comments:
Post a Comment